Yakup OTGÖZ

BAŞKAN OTGÖZ, DİJİTAL TIR’I ZİYARET ETTİ

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan Dijital TIR’ı ziyaret ederek ileri teknoloji hareket algılama sistemi sayesinde Türkiye’nin milli gururu olan İnsansız Hava Aracı (İHA) ile uçuş deneyimi yaşadı.

///

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerini dijital sunumlarla anlattığı “Dijital Tır”ı, Muğla’da ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Muğla’da konuşlanan Dijital Tır’ı ziyaret ederek, İletişim Başkanlığı görevlilerinden tırda bulunan simülasyonlar hakkında detaylı bilgiler aldı. 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da Başkan Otgöz’ü, üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşıladı.

DİJİTAL TIR’DA BULUNAN TEKNOLOJİK ZENGİNLİKLER

Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı sağlanıyor. Yeşil Perde Deneyimi, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor. 3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemimiz olan Fatih sondaj gemisinin hologram şovu gösteriliyor.

BAŞKAN OTGÖZ, İHA İLE UÇUŞ DENEYİMİ YAŞADI

Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran karşısında durarak el ve kollarını hareket ettiren Başkan Otgöz, ileri teknoloji hareket algılama sistemi sayesinde Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile uçuş deneyimi yaşadı.

“GENÇLER VE ÇOCUKLAR MUTLAKA GÖRMELİ”

Dijital Tır’daki teknolojik zenginlikleri karşısında gururlandığını dile getiren Başkan Otgöz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na teşekkür etti. Türkiye’nin son yıllarda teknolojik gelişmelerde büyük atılımlar yaptığını belirten Başkan Otgöz; “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından oluşturulan Dijital TIR’ı herkes ziyaret etmeli. Özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız mutlaka görmeli. Buradan elde edilecek bilgiler ve deneyimler hiç kuşkusuz çok değerli” ifadelerini kullandı.

Dijital Tır’ı ziyaret eden Başkan Otgöz’e teşekkür eden İletişim Başkanlığı Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler Birim Amiri Erdal Şener,  Başkan Otgöz’e İletişim Başkanlığı’nın kitaplarını takdim etti.